REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

USKSIM Umowa sprzedaży karty SIM oraz cesji praw z karty SIM

Sprzedaż karty SIM w praktyce odbywa się jako umowa łączona, w której oprócz wydania towaru - rzeczy ruchomej - karty do telefonu, dochodzi przede wszystkim do przeniesienia praw i obowiązków z tą kartą związanych - a zatem do zmiany dłużnika.

Zasady zmiany dłużnika wynikać powinny przede wszystkim z umowy łączącej operatora telefonicznego z dotychczasowym użytkownikiem karty. W umowie powinien znaleźć się zapis mówiący o tym, czy dopuszczalna jest cesja praw i obowiązków oraz czy wierzyciel - operator telefoniczny, musi każdorazowo na taką zmianę wyrazić wstępnie zgodę.

W przypadku braku zapisów umowy co do kwestii przejęcia długu, zastosowanie znajdują zapisy prawa cywilnego wskazujące postępowanie w takim przypadku.

Przejęcie długu w przypadku cesji praw z karty SIM może nastąpić przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna. Umowa o przejęcie długu powinna być pod nieważnością zawarta na piśmie. To samo dotyczy zgody wierzyciela na przejęcie długu. Gdy wierzyciel odmówił zgody na cesję, strona, która według umowy miała przejąć dług, jest odpowiedzialna względem dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia. Oznacza to, że nowy nabywca praw z karty SIM ponosi zwrotną odpowiedzialność względem starego posiadacza, natomiast wierzyciel, który odmówi zgody nadal może występować zarówno do obecnego, jak i poprzedniego posiadacza z wnioskiem o regulowanie zapłaty (np. rachunków za rozmowy z karty).    

REKLAMA