REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Brak terminowej zapłaty za świadczenie stanowi podstawę do wystąpienia do sądu z powództwem o zapłatę. Pozew w tym zakresie poprzedzony powinien zostać przedsądowym wezwaniem do zapłaty i wyznaczeniem kontrahentowi terminu do uregulowania zaległości i wyeliminowania zwłoki w świadczeniu pieniężnym.
Przed sądem dochodzić można jedynie wierzytelności wymagalnych. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania. Tak więc, aby uzyskać wymagalność wierzytelności, której termin świadczenia nie został oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, musimy sporządzić i doręczyć dłużnikowi wezwanie do zapłaty. W sytuacji istnienia wierzytelności bez terminu zapłaty, odsetki za zwłokę naliczane będą dopiero od dnia następnego po dniu terminu zawartego w wezwaniu (przedsądowym lub jakkolwiek inaczej oznaczonym jako wezwanie do uregulowania należności w określonym terminie) wierzyciela do zapłaty.
Dołączenie do pozwu odpisu wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go przesyłką poleconą jest zawsze obligatoryjne w postępowaniu gospodarczym. Brak powyższego uzasadnia zwrot pozwu.
Wezwanie do zapłaty dlatego może być złożone w każdy możliwy sposób, także ustnie, byleby wynikała z niego wola wierzyciela, aby dłużnik spełnił świadczenie (wyrok SN z 22 listopada 1972 r., sygn. akt III CRN 2/72).
REKLAMA