REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WNKW Wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności

Klauzulę wykonalności nadaje sąd jednoosobowo na wniosek wierzyciela, chyba że postępowanie mogło być wszczęte z urzędu, zasądza alimenty albo świadczenie na rzecz pracownika lub jego rodziny, stanowi nakaz zapłaty, który jest prawomocny i zostaje wydany w postępowaniu upominawczym - elektronicznym. Tytułowi wydanemu w postępowaniu, które zostało lub mogło być wszczęte z urzędu, sąd nadaje zatem klauzulę wykonalności z urzędu. Natomiast nakazowi zapłaty wydanemu w elektronicznym postępowaniu upominawczym nadaje się klauzulę wykonalności z urzędu niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się.

Z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności może wystąpić wierzyciel (wymieniony jako taki w tytule egzekucyjnym) lub osoba, na którą po powstaniu tytułu przeszło uprawnienie. Wniosek składa się na piśmie lub ustnie do protokołu wraz z niezbędnymi dokumentami.

Rozpoznając wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, sąd nie jest uprawniony do badania, czy roszczenie istnieje.

Postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności wymienia tytuł egzekucyjny, a w razie potrzeby oznacza świadczenie podlegające egzekucji i zakres egzekucji oraz wskazuje czy orzeczenie podlega wykonaniu jako prawomocne, czy jako natychmiast wykonalne. Tytułowi egzekucyjnemu opiewającemu na świadczenie pieniężne w walucie obcej co do zasady sąd nada klauzulę wykonalności ze zobowiązaniem komornika do przeliczenia tej kwoty na walutę polską według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień sporządzenia planu podziału, a jeżeli planu podziału nie sporządza się - na dzień wypłaty kwoty wierzycielowi. Niezwłocznie po ogłoszeniu postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, a gdy ogłoszenia nie było niezwłocznie po jego wydaniu, klauzulę wykonalności umieszcza się na tytule egzekucyjnym lub na zweryfikowanym przez sąd dokumencie uzyskanym z systemu teleinformatycznego potwierdzającym istnienie i treść tytułu egzekucyjnego. Klauzula wykonalności zawiera stwierdzenie, że tytuł egzekucyjny uprawnia do egzekucji, a w razie potrzeby - także informacje wskazane powyżej. Klauzulę wykonalności podpisuje sędzia albo referendarz sądowy.

Co do zasady tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu nadaje klauzulę wykonalności sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Sąd drugiej instancji nadaje klauzulę, dopóki akta sprawy w sądzie tym się znajdują; nie dotyczy to jednak Sądu Najwyższego.

REKLAMA