REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zmiana warunków pracy lub płacy (tzw. wypowiedzenie zmieniające) niezbędna jest przy powierzeniu pracownikowi innych czynności pracowniczych, niż pierwotnie wskazane w umowie o pracę.
Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Powierzenie nie wymaga zachowania formy pisemnej (por. SN z 13 marca 1979 r., I PRN 18/79).
Pracownik nie ma możliwości odmówić powierzonych mu do 3 miesięcy czynności. Oczywiście muszą zostać powierzone w powyżej wskazany sposób, a zatem z wynagrodzeniem odpowiadającym dotychczasowemu oraz z kwalifikacjami zgodnymi z posiadanymi przez pracownika.
W przypadku powierzenia na okres dłuższy, zmiany warunków wynagrodzenia na gorsze dla pracownika lub zmiany stanowiska w zakresie kwalifikacji niezbędne jest wypowiedzenie zmieniające. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
REKLAMA