REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PADIU Pełnomocnictwo administracyjne - do działania w instytucjach / urzędach

Każda osoba może wykonywać podejmowane przez siebie czynności osobiście lub poprzez osobę pełnomocnika, który działa w imieniu i na rachunek osoby reprezentowanej.

Pełnomocnictwo może być ogólne - do podejmowania wszystkich spraw lub rodzajowe - do podejmowania określonych czynności. Można też udzielić pełnomocnictwa do dokonania określonej, pojedynczej czynności.

Pełnomocnictwo administracyjne to pełnomocnictwo rodzajowe lub pełnomocnictwo do dokonania pojedynczej czynności. Oczywiście możliwe jest również wykonywanie czynności przed organami administracji na podstawie udzielonego danej osobie pełnomocnictwa ogólnego.

Udzielenie pełnomocnictwa do czynności administracyjnych nie jest związane z opłatą skarbową, natomiast już samo przedstawienie pełnomocnictwa przed organem - taką opłatę spowoduje. Opłata ta jest stała i wynosi 17 zł od udzielonego pełnomocnictwa. W przypadku pełnomocnictw łącznych opłatę tę uiszcza się raz. W przypadku natomiast ustanawiania wielu niezależnych od siebie pełnomocników opłatę tę uiszcza każdy z nich niezależnie. Nie ma obowiązku ponosić opłaty za każdym razem, gdy raz takie pełnomocnictwo zostało opłacone (np. pełnomocnictwo do składania druku danego rodzaju przez dłuższy okres opłaca się raz, a nie tyle razy, ile razy składa się te druki).

Nie ma obowiązku, by pełnomocnik lub mocodawca posiadał pełną zdolność do czynności prawnych. Okoliczność, że pełnomocnik jest ograniczony w zdolności do czynności prawnych, nie ma wpływu na ważność czynności dokonanej przez niego w imieniu mocodawcy.

Pełnomocnictwo pokrywać się może z pełnomocnictwem innych osób do działania w imieniu mocodawcy. Jeżeli mocodawca ustanowił kilku pełnomocników z takim samym zakresem umocowania, każdy z nich może działać samodzielnie, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Umocowanie wygasa natomiast wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

REKLAMA