REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Rozliczenie umowy o pracę zmusza co do zasady płatnika do wyliczenia składających się na kwotę brutto:
Płatnik powinien uwzględnić, czy pracownik ustalił 18% zaliczkę na podatek, czy chciałby rozliczenia według zaliczki wyższej 32% (choć zdarza się to rzadko). Dodatkowo na wysokość zaliczki na podatek wpływać będzie również oświadczenia pracownika co do rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W przypadku takim dojść może do uwzględniania dodatkowo 1/12 kwoty wolnej od podatku i pomniejszania wysokości zaliczki o tę wartość lub też stosowania pierwszego progu – 18% podatku, do całości wynagrodzenia pracownika, niezależnie od faktycznej wysokości zarobków.
Płatnik, przy obliczaniu wynagrodzenia netto, ustalić musi również, jakie koszty uzyskania znajdują zastosowanie dla pracownika, w szczególności, czy pracownikowi przysługują koszty zryczałtowane, zryczałtowane podwyższone ze względu na dojazd z innej miejscowości, niż miejscowość, w której znajduje się zakład pracy, czy pracownik uzyskuje dodatek za rozłąkę czy też nie. Odpowiednio powinien sprawdzić prawo do kosztów autorskich.
Pracownik może również korzystać z obniżenia zaliczki na podatek o 1/12 kwoty wolnej od podatku zmniejszającej zaliczkę (46,33 zł).
Wynagrodzenie może być również pomniejszane o zobowiązania pracownika, np. alimenty lub inne kwoty podlegające egzekucji.
Dopiero uwzględnienie tych wszystkich wartości pozwala ustalić ostateczną wysokość wynagrodzenia pracownika – kwoty netto podlegającej wypłacie.
Po wyliczeniu wynagrodzenia pracodawca dokonując wypłaty powinien posiadać dokumentację wypłaty, tzn. dowód przelewu bankowego lub poświadczony odbiór gotówki w kasie.
REKLAMA