REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Redukcja etatu może stać się jedną z przyczyn rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Inaczej przedstawia się procedura rozwiązania umowy w przypadku zwolnień grupowych, inaczej – w przypadku decyzji o redukcji pojedynczego stanowiska pracy w danym zakładzie pracy.
W przypadku zwolnień grupowych pracodawca może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika trwającego co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
W przypadku redukcji etatu poza zwolnieniem grupowym odprawa nie przysługuje, chyba że co innego wynika z umowy z pracownikiem lub z warunków zakładowego lub ponadzakładowego prawa pracy.
Wypowiedzenie przysługuje w przypadku umów zawieranych na czas nieokreślony, próbny lub określony trwający dłużej niż 6 miesięcy, gdy strony przewidzą w umowie wypowiedzenie.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Wymiar zwolnienia wynosi:
Pracodawca wręczając wypowiedzenie powinien jako przyczynę podać właśnie redukcję etatów. O ile etat nie zostanie zredukowany w praktyce – czyli po zwolnieniu zostanie przeniesiony pracownik lub zatrudniony inny na to samo stanowisko, pracownik ma prawo dochodzić odszkodowania lub żądać przywrócenia do pracy.
REKLAMA