REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Inne zasady obowiązują w przypadku sprzedaży rzeczy między dwoma konsumentami (sprzedaż prywatna), a inne w przypadku transakcji, w których sprzedającym jest osoba profesjonalnie zajmuje się działalnością gospodarczą (przedsiębiorca).
Transakcje prywatne regulują przepisy ustawy – kodeks cywilny oraz ewentualnie modyfikujące lub wyłączające ich obowiązywanie zapisy umowy między stronami. W przypadku umów sprzedaży sporządzanych przez przedsiębiorcę, do sprzedaży na rzecz konsumentów zastosowanie znajdują dodatkowo przepisy o ego rodzaju handlu, zmuszające przedsiębiorcę do prowadzenia dodatkowych czynności (informacje o przedsiębiorcy, okres odstąpienia, kwestie ustalenia odpowiedzialności za niezgodność towaru z umową, szczególne warunki sprzedaży na odległość).
W przypadku transakcji między przedsiębiorcami podobnie jak między dwoma konsumentami zastosowanie znajdują przepisy kodeksu cywilnego oraz modyfikacje umowne tych zapisów.
Różnice dotyczą również opodatkowania podatkiem VAT i PCC. Sprzedaż między konsumentami jest opodatkowana PCC (podatkiem od czynności cywilnoprawnych). Podatek płaci kupujący, który zwolniony jest z jego zapłaty wyłącznie w przypadku, gdy wartość rynkowa nabywanej ruchomości nie przekracza 1000 zł. W przypadku sprzedaży przez przedsiębiorcę opodatkowany jest sprzedawca, który nalicza VAT, ewentualnie wskazuje, że jest z tego podatku zwolniony.
Choć nie ma obowiązku zawierania umów w formie pisemnej, to warto o takiej formie pamiętać szczególnie w przypadku towarów znacznej wartości. Pozwala to uniknąć późniejszych wątpliwości co do warunków oraz odpowiedzialności za określone działania obu stron umowy.
REKLAMA