REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W sytuacjach szczególnie uzasadnionych organ podatkowy może udzielać ulg w spłacie zobowiązań na rzecz skarbu państwa. Organ podatkowy, na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może: • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
Za okres odroczenia płatności podatku lub zaległości podatkowej nie nalicza się odsetek podatkowych (ich naliczanie ulega zawieszeniu). Naliczana jest natomiast opłata prolongacyjna w wysokości połowy odsetek podatkowych.
Odroczenie zapłaty jest formą efektywnego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego poprzez zapłatę całej należności. Odroczenie zapłaty nie ogranicza również w pełni pobieranych odsetek za zwłokę, a jedynie powoduje, że obniżane są one o połowę. Tym samym powinno być stosowane jako jedna z podstawowych form pomocy podatnika, motywowanej jego szczególną sytuacją lub interesem społecznym.
Mimo tego, że jest to jedna z podstawowych form pomocy podatnikowi, podatnik musi wykazać szczególną sytuację, która sprawi, że organ ma podstawy do zastosowania ulgi. Motywacja taka może przyjąć formę oświadczenia o złej – czasowo – sytuacji majątkowej lub finansowej, ciężkiej chorobie podatnika, przewlekłym złym stanie zdrowia itp.
Odroczenie terminu zapłaty podatku lub zaległości podatkowej eliminuje również odpowiedzialność podatkową oraz karną skarbową z tytułu terminowej zapłaty podatku.
REKLAMA