REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WoUMZ Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych

W sytuacjach szczególnie uzasadnionych organ podatkowy może udzielać ulg w spłacie zobowiązań na rzecz skarbu państwa. Organ podatkowy, na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

  • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji o ich określeniu
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Umorzenie objąć może jedynie zaległość podatkową. Nie można zatem wnioskować o umorzenie zobowiązania podatkowego przed upływem terminu jego płatności.

Jeżeli nastąpi umorzenie zaległości podatkowej, umorzeniu ulegają również naliczone z tytułu zaległości odsetki za zwłokę.

Umorzenie zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę stanowi formę nieefektywnego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego W efekcie umorzenia organ podatkowy pozbawiony zostaje należności, która podlegałaby ściągnięciu, gdyby o umorzeniu nie zdecydował.

Motywacja ze strony podatnika (uzasadnienie wniosku) musi oprzeć się na najgłębszych przesłankach, które przekonają organ skarbowy do umorzenia zaległości. Umorzenie stosowane jest rzadko – częstszymi formami ulg są odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty. Organ podatkowy dokonać może umorzenia w całości lub w części. Wielkość umorzenia pozostaje w gestii organu podatkowego.

REKLAMA