REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku PIT składany może być przez podatników, którzy:
Wniosek złożony może być w okresie przedawnienia zobowiązania podatkowego. Po jego upływie nie ma możliwości stwierdzenia nadpłaty podatku.
W typowej sytuacji podatnik poza deklaracją korygującą PIT oraz pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty musi zatem złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty - o ile z korekta związane jest powstanie nadpłaty.
W przypadku natomiast, gdy podatnik składa deklarację roczną PIT i wykazuje nadpłacone zaliczki na podatek w stosunku do podatku wynikającego z deklaracji (np. korzystał z ulg podatkowych), to wniosek taki nie jest konieczny. Wystarczająca jest sama deklaracja PIT.
Po złożeniu wniosku o stwierdzenie nadpłaty organ przeprowadza postępowanie i albo zwraca nadpłatę albo wydaje decyzję o braku podstaw do stwierdzenia nadpłaty.
Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a (decyzja co do odsetek za zwłokę), oraz bieżących zobowiązań podatkowych. W razie braku zaległości i bieżących zobowiązań nadpłaty podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (11,6 zł), podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych. W razie ich braku zalicza się - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot. Zatem w ich przypadku trzeba złożyć wniosek o zwrot, a nie o zaliczenie na poczet przyszłych zobowiązań.
REKLAMA