REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Za nadpłatę uważa się m.in. kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku lub podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Ze względu na to, że przez podatek rozumie się również:
Co do zasady nadpłatę wynikającą z zaliczek na podatek zwraca się po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek. Jeżeli jednak nadpłata wynika z decyzji stwierdzającej nadpłatę, zwrot nadpłaty następuje w terminie 30 dni od dnia wydania tej decyzji. Dodatkowo organ podatkowy może, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem, dokonać zwrotu nadwyżki wpłaconych kwot zaliczek na podatek dochodowy. Niezbędne jest zatem wykazanie w przypadku nadpłaconych zaliczek w podatku dochodowym, że wystąpił ważny interes podatnika. W przypadku, gdy taki interes nie wystąpił, podatnik nie ma podstawy uzyskać nadpłaty z tytułu wpłaconych w tym podatku zaliczek.
Ważny interes podatnika spowodowany może być jego sytuacją majątkową czy finansową, ale również sytuacja prywatną – chorobą, stanem zdrowia własnym lub członków najbliższej rodziny. Na podatniku ciąży obowiązek wykazania, że ważny interes miał miejsce, a tym samym zasadny jest wniosek o zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
REKLAMA