REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W sytuacjach szczególnie uzasadnionych organ podatkowy może udzielać ulg w spłacie zobowiązań na rzecz skarbu państwa. Organ podatkowy, na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
Rozłożenie zaległości lub płatności podatku na raty stanowi najmniej uciążliwą dla organu podatkowego formę ulgi podatkowej. Jest bowiem formą efektywnego doprowadzenia do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego poprzez zapłatę należności.
Rozłożenie na raty nie ogranicza również w całości odsetek za zwłokę, a jedynie powoduje, że obniżane są one o połowę. Tym samym rozłożenie na raty powinno być stosowane jako podstawowa forma pomocy podatnika, motywowanej jego szczególną sytuacją lub interesem społecznym.
Za okres rozłożenia zaległości na raty nie nalicza się odsetek podatkowych (ulegają zawieszeniu). Naliczana jest natomiast opłata prolongacyjna w wysokości połowy odsetek podatkowych. Rozłożenie na raty zapłaty podatku lub zaległości eliminuje również odpowiedzialność podatkową oraz karną skarbową z tytułu terminowej zapłaty podatku.
REKLAMA