REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą będący małymi podatnikami oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, mogą wpłacać zaliczki kwartalne. Wysokość zaliczek, z zastrzeżeniem ust. 3h, ustala się w następujący sposób:
Ta sama zasada wyboru kwartalnej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczy również podatników, którzy wybrali opłacanie podatku liniowo, zgodnie z art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaliczki wpłaca się w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym na zasadach liniowych, a sumą należnych zaliczek za poprzednie kwartały.
Mali podatnicy, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, są obowiązani do dnia 20 lutego roku podatkowego zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek. Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, składają zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.
W większości przypadków oświadczenie to składa się aktualizując lub składając druk CEiDG-1 i wskazując w nim wybór formy kwartalnej opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
REKLAMA