REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Prawo do opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych przysługuje wyłącznie podatnikom rozpoczynającym działalność, w pierwszym roku podatkowym oraz tzw. małym podatnikom, czyli podmiotom, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro.
Opłacanie zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych wymaga złożenia zawiadomienia w tej sprawie. Zawiadomienie składa osoba upoważniona do tego typu czynności .
Zawiadomienia dokonać można wyłącznie w formie pisemnej i jedynie w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego, który stosuje jednostka. Zawiadomienie składa się raz i dotyczy ono również lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnych wpłat zaliczek.
Po dokonaniu takiego wyboru zaliczki opłaca się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego.
Zaliczki wpłacać należy w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka. Zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku.
REKLAMA