| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

PIT-40A/11A (18) (archiwalny) (od 2015) Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy/informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego

Roczne obliczenie podatku (PIT-40A) organy rentowe sporządzają podatnikom uzyskującym dochody, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy, tj. w szczególności z tytułu emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych oraz zasiłków przedemerytalnych, z wyjątkiem podatników:
a) w stosunku do których ustał obowiązek poboru zaliczek,
b) którzy złożyli oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z dochodami małżonka lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, chyba że podatnik przed końcem roku podatkowego złożył oświadczenie o rezygnacji z zamiaru opodatkowania w powyższy sposób,
c) w stosunku do których, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, zwolniono organ rentowy w całości lub w części z obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy,
d) którym nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Informację o dochodach (PIT-11A) organy rentowe sporządzają podatnikom, którym nie dokonują rocznego obliczenia podatku (PIT-40A) (np. podatnikom uzyskującym dochody z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego), oraz podatnikom, którym dokonują jedynie wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 2, 75 i 100 ustawy.

W przypadku zaznaczenia kwadratu nr 2, w poz. 28-37 należy podać kraj inny niż Polska oraz adres zamieszkania za granicą; dodatkowo kod kraju wydania dokumentu powinien być zgodny z krajem adresu zamieszkania.

W poz. 22 należy podać numer służący identyfikacji dla celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych uzyskany w państwie, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania. W przypadku braku takiego numeru w poz. 22 należy podać numer dokumentu stwierdzającego tożsamość podatnika, uzyskanego w tym państwie.

Poz. 23 i 24 wypełnia płatnik, który w poz. 22 podał zagraniczny numer identyfikacyjny podatnika.

Wzór formularza PIT-40A/11A (18) stosuje się do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2015 r.

Poradnik na e-pity.pl: PIT emeryta i rencisty

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »