REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podmiot podlegający wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego może posiadać inny rok obrotowy niż kalendarzowy. Decyzja w tym zakresie wynikać musi z dokumentów statuujących ten podmiot. Od 2015 r. informacja w tym zakresie ujawniona musi zostać w dziale 3 KRS – rejestrze przedsiębiorców.
Podmiot wpisany do rejestru w dniu 15 stycznia 2015 r., składa wniosek o wpis informacji o dniu kończącym rok obrotowy, wraz z pierwszym wnioskiem o wpis wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego złożonym po dniu 15 stycznia 2015 r. Opłatę sądową pobiera się tylko od wniosku o wpis wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego. W przypadku złożenia odrębnego wniosku o wpis informacji o dniu kończącym rok obrotowy nie pobiera się od tego wniosku opłaty sądowej i opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Postanowienie o wpisaniu wyłącznie tej wzmianki nie podlega doręczeniu podmiotowi, którego dotyczy.
Sąd rejestrowy, dokonując wpisu wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego dokona tym samym postanowieniem wpisu informacji o dniu kończącym rok obrotowy również wtedy, gdy nie złożono wniosku o wpis informacji.
Jeżeli informacja o dniu kończącym rok obrotowy nie będzie wpisana do rejestru w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, sąd rejestrowy dokona wpisu tej informacji z urzędu. Wydane z urzędu postanowienie dotyczące wyłącznie takiego wpisu nie podlega uzasadnieniu i doręczeniu podmiotowi, którego dotyczy.
Natomiast podmioty rejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym – w rejestrze przedsiębiorców od 15 stycznia 2015 r., informację o dniu kończącym rok obrotowy podawać powinny we wniosku o wpis (KRS-W1do KRS-W4).
REKLAMA