REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS RP-13 (archiwalny) Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny emeryta, rencisty, osoby uprawnionej do renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego/zasiłku lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego może nastąpić na wniosek świadczeniobiorcy.  Świadczeniobiorca może zgłosić:

  • emeryta,
  • rencistę,
  • osobę uprawnioną do renty socjalnej,
  • osobę uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego/zasiłku,
  • osobę uprawnioną do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Formularz należy złożyć w Oddziale lub Inspektoracie ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy.

Zgłoszenie powinno zawierać dane identyfikacyjne świadczeniobiorcy (nazwisko, imię pierwsze, numery PESEL i NIP, a w przypadku braku numeru PESEL i/lub NIP - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu) oraz dane adresowe.

W dalszej części formularza świadczeniobiorca podaje dane członków rodziny, których zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego. Mogą to być członkowie rodziny, którzy pozostają na utrzymaniu świadczeniobiorcy nie objęci obowiązkiem ubezpieczenia.


Członkami rodziny są:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • wstępni (np. ojciec, matka, dziadek, babka) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli nie są osobami podlegającymi obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ani nie są osobami uprawnionymi do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji oraz zamieszkują na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).


O wszelkich zmianach w stosunku do danych podanych oraz okolicznościach skutkujących ustaniem statusu członka rodziny, w szczególności nabyciu przez członka rodziny tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, nabyciem statusu bezrobotnego) należy powiadomić Oddział ZUS wypłacający świadczenie w terminie 7 dni od zaistnienia tych zmian.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych ZUS. Można je także uzyskać telefonicznie w Centrum Obsługi Telefonicznej
801 400 987* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych
22 560 16 00* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych, albo w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS.

REKLAMA