REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego może nastąpić na wniosek świadczeniobiorcy. Świadczeniobiorca może zgłosić:
Formularz należy złożyć w Oddziale lub Inspektoracie ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy.
Zgłoszenie powinno zawierać dane identyfikacyjne świadczeniobiorcy (nazwisko, imię pierwsze, numery PESEL i NIP, a w przypadku braku numeru PESEL i/lub NIP - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu) oraz dane adresowe.
W dalszej części formularza świadczeniobiorca podaje dane członków rodziny, których zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego. Mogą to być członkowie rodziny, którzy pozostają na utrzymaniu świadczeniobiorcy nie objęci obowiązkiem ubezpieczenia.
Członkami rodziny są:
O wszelkich zmianach w stosunku do danych podanych oraz okolicznościach skutkujących ustaniem statusu członka rodziny, w szczególności nabyciu przez członka rodziny tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, nabyciem statusu bezrobotnego) należy powiadomić Oddział ZUS wypłacający świadczenie w terminie 7 dni od zaistnienia tych zmian.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych ZUS. Można je także uzyskać telefonicznie w Centrum Obsługi Telefonicznej
801 400 987* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych
22 560 16 00* – numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych, albo w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS.
REKLAMA