REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Decyzja stanowi podstawę dla stosowania podstawowej ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. W efekcie jej wydania termin zapłaty zobowiązania podatkowego przesuwa się w czasie na dzień wskazany w decyzji. Jednocześnie po jej wydaniu, zobowiązanie podatkowe nie przekształca się po upływie standardowego terminu zapłaty podatku – w zaległość podatkową i nie są naliczane standardowe odsetki podatkowe za zwłokę. W miejsce tych odsetek pobierana jest opłata prolongacyjna równa połowie odsetek podatkowych za zwłokę.
Dopuszczalna jest zapłata zobowiązania odroczonego zarówno przed upływem, jak i w dniu upływu terminu zapłaty, wynikającego z wydanej decyzji o odroczeniu terminu zapłaty podatku. W obu przypadkach podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty kary oraz nie będzie w stosunku do niego prowadzone postępowanie karne skarbowe za płatność następującą po upływie podstawowego terminu zapłaty podatku.
Podatnik musi być świadomy, że o ile z zapłatą podatku wiąże się obowiązek sporządzenia deklaracji podatkowej, to nawet złożenie wniosku o wydanie decyzji o odroczenie terminu płatności podatku nie zwalnia go z obowiązku terminowego złożenia tej deklaracji. Co za tym idzie jeżeli nie dopełni tego w ustawowym terminie, to w tym zakresie może być wszczęte w stosunku do niego postępowanie i nałożona kara skarbowa.
Decyzja organu uwzględniać musi wskazane we wniosku – ważny interes podatnika lub interes publiczny. Ich zaistnienie przemawia za wydaniem decyzji o odroczeniu zapłaty. W przypadku, gdy zdaniem organu przesłanki nie występują, organ wydaje decyzję negatywną, w której odmawia prawa odroczenia zapłaty. Od decyzji negatywnej wnioskodawcy służy prawo wniesienia odwołania do organu wyższego rzędu w terminie 14 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem organu wydającego decyzję w I instancji.
REKLAMA