REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UZPRZiS Uchwała Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dotycząca rachunku zysków i strat spółki

W związku z zakończeniem roku obrotowego spółki, jednostka zobowiązana jest zamknąć księgi rachunkowe, a następnie sporządzić sprawozdanie rachunkowe. W okresie sześciu miesięcy po zakończeniu roku obrotowego odbyć się powinno zwyczajne walne zgromadzenie wspólników. Przedmiotem obrad tego zwyczajnego walnego zgromadzenia powinno być:

  • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy;
  • powzięcie uchwały o podziale zysku albo o pokryciu straty;
  • udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Ze względu na to, że jednym z elementów sprawozdania finansowego jest rachunek zysków i strat, przedmiotem rozpatrzenia i zatwierdzenia podlega również ten jego element.

Kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane w niniejszej ustawie. Przez kierownika jednostki rozumie się w sp. z o.o. członka zarządu, a jeżeli organ jest wieloosobowy – członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu upadłościowym.

Odpowiedzialność ta obciąża kierownika jednostki również w przypadku gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości – z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury – zostaną powierzone innej osobie lub przedsiębiorcy za ich zgodą (np. księgowemu, głównemu księgowemu). Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę lub przedsiębiorcę powinno być stwierdzone w formie pisemnej.

W przypadku, gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy (zarząd składający się z więcej niż jednej osoby), a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu.

REKLAMA