REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jedną z uchwał podejmowanych w okresie sześciu miesięcy po zakończeniu roku obrotowego jest uchwała walnego zgromadzenia sp. z o.o. w sprawie podziału wypracowanego zysku lub w sprawie pokrycia straty, jeśli spółka nie wypracowała zysku za dany rok obrotowy. Zgromadzenie, na którym odbyć się powinno głosowanie w tej sprawie obejmować powinno:
Kwota do podziału lub kwota straty wynika z przedstawianego na zgromadzeniu wspólników bilansu oraz rachunku zysków i strat spółki, a także z kwot z lat poprzednich.
Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.
Wygospodarowany zysk można przeznaczyć między innymi:
Niewielka strata nie powoduje zmian w działalności spółki. Dopiero jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.
Strata może być pokryta:
REKLAMA