REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UP Ugoda pozasądowa

W toku relacji gospodarczych uczestnicy rynku posiadają zarówno wspólne, jak i sprzeczne ze sobą interesy. Wynikać mogą one z zawartego kontraktu - umowy, mogą również być skutkiem czynu niedozwolonego, jakiego dopuściła się jedna ze stron wobec drugiej. Nie wdając się w spór przed sądem, strony, korzystając z działalności instytucji mediacyjnych lub kontaktując się ze sobą prywatnie, samodzielnie mogą zażegnać spór zawierając w jego zakresie ugodę pozasądową. Ugoda tego rodzaju jest korzystna ze względu na niewielkie koszty procedowania, uniknięcie przewlekłości postępowania oraz korzyść dla obu stron - przejawiająca się tak naprawdę mniejszą stratą lub choćby częściowym pokryciem szkody lub utraconych korzyści.

Dochodzone kwoty, również te w ramach zawartej ugody, mogą wynikać ze szkód, ale mogą być również wynikiem utraconych korzyści, jakie udałoby się osiągnąć, gdyby nie działanie lub zaniechanie drugiej strony. Ugoda z reguły nie rekompensuje całości szkód - jest formą częściowego uznania roszczeń drugiej strony. Strona uzyskująca określone przysporzenie decyduje się natomiast poprzez zawarcie ugody na rezygnację z dochodzenia pozostałego zakresu swoich żądań.

Ugoda powinna zostać zawarta co najmniej w formie pisemnej tak, by strony ustaliły, jaki jest ostateczny kształt zawartego porozumienia.

Nie ma znaczenia, czy ugoda zawierana jest między przedsiębiorcami, między konsumentami czy też między konsumentem a przedsiębiorcą. We wszystkich tych przypadkach zasady zawierania ugody powinny być takie same - strony jednoznacznie powinny ustalić umownie jaki kształt przyjmuje zawierane porozumienie. 

REKLAMA