REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UPPKP Ugoda pracodawcy z pracownikiem w sprawie kolizji pojazdów

Pracodawca może powierzyć pracownikowi pojazd służbowy do korzystania w związku z realizowaniem zadań służbowych. Zasady korzystania powinny wynikać z zawartej umowy o powierzeniu rzeczy do korzystania oraz z regulaminu korzystania ze sprzętu służbowego, zaakceptowanego przez pracownika.

Korzystanie z pojazdu służbowego będącego własnością pracodawcy nie zawsze kończy się zdaniem pojazdu w takim samym stanie, w którym znajdował się on w chwili jego powierzenia. Szkody w pojeździe mogą wynikać z kolizji, której sprawcą lub poszkodowanym mógł być pracownik. Szkody wynikać mogą również z nieprawidłowego korzystania z pojazdu (np. zatarcie sprzęgła) lub ze szkód, które poprzez korzystanie z pojazdu pracownik wyrządził (np. dziury w tapicerce od papierosów).

We wszystkich przypadkach, w których będzie możliwe wykazanie winy pracownika, może on ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą za zniszczenie lub utratę wartości mienia powierzonego. Za szkodę w mieniu powierzonym pracownik odpowiada w pełnej wysokości. Od odpowiedzialności tej pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

W związku jednak ze stosunkami panującymi w zakładzie pracy, zarówno w przypadku zawinionej, jak i niezawinionej szkody w mieniu, pracownik i pracodawca mają możliwość zawrzeć ugodę. Ugoda z reguły nie rekompensuje całości szkód - jest formą częściowego uznania roszczeń pracodawcy oraz ograniczenia odpowiedzialności pracownika.

Ugoda powinna zostać zawarta co najmniej w formie pisemnej tak, by strony ustaliły, jaki jest ostateczny kształt zawartego porozumienia. 

REKLAMA