REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Umowa z architektem stanowi z reguły umowę zlecenie lub umowę o dzieło, ewentualnie umowę o współpracy, która w sprawach nieuregulowanych zawierać będzie elementy umowy o dzieło i umowy zlecenie.
Odpowiedzialność architekta powinna dotyczyć terminowego sporządzenia projektu wnętrza zgodnie ze wstępnymi wytycznymi zleceniodawcy. Wszelkie warunki, jakie powinny zostać uwzględnione w projekcie powinny być wskazane w treści umowy. Dotyczy to m.in. materiałów, jakie mają być wykorzystane, rodzaju wykończeń czy wykorzystania określonych rozwiązań.
Strony mają możliwość wprowadzić w zastrzeżeniach umowy karę umowną z tytułu opóźnienia w przekazaniu projektu.
Wraz z warunkami umowy powinny zostać wskazane warunki przekazania praw autorskich do projektu i udzielenia licencji na jego wykorzystanie.
Umowa powinna również zawierać warunki odbioru projektu i wnoszenia zastrzeżeń do niego, wyznaczania czasu na zmianę oraz ostatecznego odbioru projektu.
Warunki powinny przewidywać również ewentualne kwestie reklamacje co do błędów w projekcie, w szczególności zastosowania rozwiązań, które nie mogą w praktyce zostać wprowadzone.
Nie ma obowiązku, by projekt realizowany był wyłącznie przez osobę przyjmującą zlecenie chyba, że strony inaczej postanowią w umowie. W szczególności możliwym jest zawieranie umowy przez pracownię architektoniczną i realizowanie projektu w zespole.
Umowa oprócz samego projektu, może przewidywać kompleksowe wykonanie – realizację stworzonego projektu. W takim przypadku projekt stanowić zaczyna element kompleksowej umowy o współpracy.
REKLAMA