REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZOiS Zestawienie obrotów i sald

Na podstawie zapisów na kontach księgi głównej sporządza się na koniec każdego okresu sprawozdawczego, nie rzadziej niż na koniec miesiąca, zestawienie obrotów i sald, które zawiera co najmniej:

  • symbole lub nazwy kont;
  • salda kont na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych, obroty za okres sprawozdawczy i narastająco od początku roku obrotowego oraz salda na koniec okresu sprawozdawczego;
  • sumę sald na dzień otwarcia ksiąg rachunkowych, obrotów za okres sprawozdawczy i narastająco od początku roku obrotowego oraz sald na koniec okresu sprawozdawczego.


Zestawienie uzgadniane jest co do wartości obrotów z obrotami dziennika lub obrotami zestawienia obrotów dzienników częściowych.

O ile dla kont księgi głównej obowiązkowo sporządzać należy nie tylko zestawienie sald, ale również obrotów, to taki obowiązek nie istnieje w przypadku ksiąg pomocniczych. Co najmniej na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sporządza się zestawienia sald wszystkich kont ksiąg pomocniczych, a na dzień inwentaryzacji – zestawienia sald inwentaryzowanej grupy składników aktywów. Zestawienia ksiąg pomocniczych nie muszą zatem zawierać zestawienia obrotów, a jedynie sald.

Zestawienie pełni dodatkową rolę inwentaryzacyjną. Jednostki, które nie prowadziły działalności, sporządzają wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz), potwierdzony ich inwentaryzacją. W pozostałych jednostkach natomiast rolę inwentarza spełnia zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej oraz zestawienia sald kont ksiąg pomocniczych sporządzone na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.

REKLAMA