REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPI Pełnomocnictwo pocztowe - Inpost

Formularz przeznaczony jest dla osób lub firm, które nie mają możliości osobistego odbioru awizowanej korespondencji. Do tej czynności możemy upoważnić inną osobę w formie pełnomocnictwa pocztowego. Pełnomocnictwo pocztowe powinno zostać udzielone przez adresata w placówce pocztowej operatora pocztowego. Przy udzielaniu takiego pełnomocnictwa, niezbędna jest obecność osoby udzielającej pełnomocnictwa oraz pracownika operatora pocztowego.

Pełnomocnictwo powinno zawierać:

 

  • imiona i nazwiska osób upoważnianej i upoważniającej wraz z danymi z dokumentu tożsamości ze zdjęciem (numer i seria);
  • informację, na jaki okres jest wystawiane, wraz z podaniem adresu, którego dotyczy oraz co obejmuje (zakres pełnomocnictwa);
  • własnoręczny podpis mocodawcy.

W przypadku, gdy adresat nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, pełnomocnictwo pocztowe może zostać udzielone w miejscu jego pobytu. Konieczne jest wówczas okazanie dokumentu potwierdzającego jego tożsamość (art. 38 ust. 3 ustawy Prawo pocztowe). Istnieje również możliwość, aby pełnomocnictwo zostało udzielone poza placówką.

Należy pamiętać, że złożone pełnomocnictwo pocztowe może zostać odwołane przez mocodawcę w każdym czasie (art. 38 ust. 5 ustawy Prawo pocztowe).

Zgodnie z art. 38 ust. 6 ustawy (Prawo pocztowe), zarówno za przyjęcie pełnomocnictwa pocztowego, jak również za jego odwołanie operator pocztowy może pobrać opłatę pod warunkiem, że opłata za tę czynność została określona w cenniku usług pocztowych.

REKLAMA