REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

POPSW (archiwalny) Pouczenie o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie

Osoba obwiniona w postępowaniu w sprawie o wykroczenie ma prawo do składania wyjaśnień lub ich odmowy bez podania przyczyny. Może również korzystać z pomocy obrońcy prywatnie lub sąd może wyznaczyć obrońcę z urzędu. Jeśli jednak oskarżony zostanie skazany, może zostać obciążony kosztami. W przypadku gdy nie zna języka polskiego, może bezpłatnie korzystać z pomocy tłumacza.

Oprócz ww. praw, obwiniony ma również prawo do:

  • otrzymania odpisu wniosku o ukaranie,
  • prawo do wglądu w akta sprawy,
  • złożenia wniosku o skazanie i zaproponować karę (bez rozprawy lub postępowania dowodowego),
  • może złożyć wniosek o przesłuchanie świadków lub przeprowadzeniu innych dowodów (wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia o terminie rozprawy).

Obwiniony nie musi dowodzić swojej niewinności, jednak musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie oględzin ciała, przeprowadzenie badań, pobranie odcisków palców, fotografowanie i przekazywanie tych informacji innym osobom. Ponad to jest zobowiązany poddać się badaniom psychologicznym, psychiatrycznym i badaniom, które wiążą się z dokonaniem zabiegów na ciele oraz pobraniem wymazu ze śluzówki policzków (o ile jest to konieczne).

Oskarżony w postępowaniu ma obowiązek o informowaniu każdej zmiany miejsca pobytu trwającego dłużej niż 7 dni, wskazaniu adresu korespondencyjnego - szczególnie w sytuacji, gdy przebywa za granicą. Jeśli formalności nie zostaną dopełnione – rozprawa może zostać przeprowadzona pod nieobecność osoby a pismo doręczone na inny adres.

Obwiniony podpisuje pouczenie po zapoznaniu się z przysługującymi mu prawami oraz obowiązkami.

REKLAMA