REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wniosek o zaświadczenie o zarobkach składany jest do pracodawcy pracownika. Przepisy prawa nie regulują zasad wydawania zaświadczenia o zarobkach oraz elementów, które na takim potwierdzeniu powinny się znaleźć.
Zaświadczenie co do zasady zawiera informacje wymagane przez odbiorcę. Jego treść może być różna i wynikać np. z żądania wysuniętego przez bank w przypadku wniosku o udzielenie kredytu, uzyskania pożyczki, dofinansowania, uzyskiwania zasiłku. Z tego też względu zaświadczenia wydawane są na podobieństwo druków RMUA (z danymi porównywanymi z drukiem RMUA) lub też zgodnie z wnioskiem przedstawionym przez pracownika. Co istotne nie ma również zasad wskazujących, za jaki okres powinno zostać wydane zaświadczenie. Stąd też pracownik sam powinien ustalić, jakiego okresu (trzech, sześciu, dwunastu miesięcy) ma dotyczyć zaświadczenie.
Zaświadczenie o zarobkach może być wymagane również przez zleceniodawcę danej osoby.
Pracodawca nie jest zmuszony wydawać zaświadczenia o zarobkach, tym niemniej pracodawca na prośbę (wniosek) pracownika powinien wystawić takie zaświadczenie potwierdzające pozostawanie w stosunku pracy o wysokości uzyskiwanych zarobków.
Każde zaświadczenie będzie więc zróżnicowane pod względem zawartych w nim informacji.
REKLAMA