REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PsPP Porozumienie stron między pracownikiem i pracodawcą

Stosunki pomiędzy pracodawcą a pracownikiem mogą ze względu na różnego rodzaju zdarzenia powodować mogą konflikty i w efekcie prowadzić do rozwiązania umowy o pracę. Często zarówno pracownik jak i pracodawca nie chcą wówczas, by obowiązywał ich przyjęty w umowie o pracę okres wypowiedzenia, lecz dążą do zakończenia stosunku pracy jak najszybciej na zasadzie porozumienia.

Porozumienie między pracownikiem i pracodawcą zawierane jest również często, gdy pracownik nie jest zainteresowany kontynuacją pracy w danym zakładzie pracy, np. ze względu na znalezienie lepszej pracy, zmianę miejsca zamieszkania itd. 

Porozumienie powinno regulować wszelkie kwestie, które zawarte są w umowie o prace, a które wystąpić mogą w przewidywanym umową okresie wypowiedzenia lub po rozwiązaniu stosunku pracy. 

Warunki porozumienia zawsze pozostają indywidualną sprawą uzgadnianą między pracownikiem i pracodawcą. Skoro dochodzi do polubownego rozwiązania stosunku pracy, nie ma obowiązku zachowywać okresu wypowiedzenia, przedstawiać oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę czy też np. nowych warunków zatrudnienia na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. Pracownik nie może się jednak zrzec na rzecz pracodawcy lub osoby trzeciej prawa do wynagrodzenia, przysługującego mu ekwiwalentu czy też innych pozapłacowych elementów wynagrodzenia. To samo tyczy się świadczeń przysługujących mu w związku z zachowaniem zakazu konkurencji czy tajemnicy przedsiębiorstwa.

REKLAMA