Zabezpieczenie podlega zwrotowi na rzecz osoby uprawnionej, jeżeli właściwy organ celny stwierdzi, że dług, na którego zostało złożone pokrycie, wygasł albo nie będzie już mógł powstać.
Zabezpieczenie w gotówce, wpłacone w kasie jednostki organizacyjnej urzędu celnego, może zostać odebrane w kwocie nominalnej w każdym urzędzie celnym w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pouczenia, i po zwrocie oryginału potwierdzenia. Zabezpieczenie to wpłacone na bankowy rachunek sum depozytowych Izby Celnej w Krakowie w banku krajowym, w oddziale instytucji kredytowej, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w biurze usług płatniczych lub w instytucji płatniczej albo wpłacone na ten rachunek w wykonaniu polecenia przelewu, realizacji czeku gotówkowego albo rozrachunkowego, może być zwrócone w kwocie nominalnej przez Izbę Celną w Krakowie w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pouczenia oraz po uzyskaniu przez tę Izbę z banku krajowego prowadzącego jej rachunek wyciągu bankowego potwierdzającego uznanie tego rachunku kwotą zabezpieczenia.
Zabezpieczenie złożone w postaci dokumentów mających wartość płatniczą może być zwrócone w urzędzie
celnym, w którym zostało złożone, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pouczenia.
W przypadku zagubienia oryginału potwierdzenia złożenia zabezpieczenia podlegające zwrotowi
zabezpieczenie może zostać zwrócone osobie uprawnionej w urzędzie celnym, w którym zostało złożone, po czasie 2 miesięcy od dnia złożenia w tym urzędzie oświadczenia osoby uprawnionej o zagubieniu