REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych lub według podatku liniowego, którzy nie są zobowiązani do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, są obowiązani założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. Innego rodzaju ewidencje prowadzą podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kartą podatkową czy podatkiem tonażowym.
Księgę założyć należy na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.
Ci podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi w terminie 20 dni od dnia jej założenia. Nie przy tym znaczenia, czy księgę prowadzić będą w formie papierowej, elektronicznie czy też powierzą ten obowiązek biuru rachunkowemu.
Nie sporządzono standardowego wzoru zawiadomienia, stąd też organ musi z niego móc po prostu uzyskać informację, że podatnik będzie taką księgę prowadził.
Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie, składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.
W przypadku, gdy na zlecenie podatnika prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik jest dodatkowo obowiązany:
Natomiast księgi prowadzone komputerowo zmuszają podatnika do:
Na koniec każdego miesiąca w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, podatnik prowadzący księgi komputerowo jest obowiązany sporządzić wydruk zapisów dokonanych za dany miesiąc, w sposób zgodny ze wzorem księgi.
REKLAMA