REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PrdpRU Pełnomocnictwo rodzajowe do prowadzenia rozmów i podpisania umów

Podmiot zainteresowany przekazaniem prowadzenia swoich spraw innej osobie, ma możliwość dokonać tego udzielając jej odpowiednich pełnomocnictw. Dopuszczalne jest przekazanie zarówno pełnomocnictwa ogólnego, do prowadzenia wszelkich spraw, jak również pełnomocnictw dookreślonego gatunku spraw albo do dokonania ściśle określonej czynności. Zakres pełnomocnictwa zależy ściśle od woli podmiotu udzielającego. Mimo znacznej dowolności, istnieją ograniczenia co do przekazywania pełnomocnictwa ogólnego. 

Pełnomocnictwo to  obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. W każdym przypadku jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

Pełnomocnictwo do prowadzenia rozmów i podpisywania umów jest pełnomocnictwem rodzajowym, co oznacza, że obejmować może zawieranie i podpisywanie wielu umów określonego w pełnomocnictwie gatunku. Dopuszczalne jest ograniczenie pełnomocnictwa zarówno do rodzaju umów, okresu trwania, jak i do ich wartości, powyżej której pełnomocnik umów zawierać nie może. 

Zawarcie umowy bez umocowania nie oznacza bezwzględnej nieważności dokonanej czynności. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy bowiem od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy. Po bezskutecznym upływie tego terminu i braku potwierdzenia umowa staje się nieważna.  Dodatkowo, w braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

REKLAMA