REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

RACH(Zal) Rachunek zaliczkowy (do sprzedaży bez VAT) 10 pozycji

Dokument potwierdzający dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku VAT (zwolnienie z podatku VAT ze względu na wartość sprzedaży do wysokości 150.000 zł) powinien zawierać co najmniej:

  • datę wystawienia,
  • numer kolejny,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, 
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
  • kwotę należności ogółem.

Mimo, że sprzedażą jest na gruncie ustawy o podatku VAT wyłącznie odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, to podatnik ewidencjonować i potwierdzać powinien nie tylko sprzedaż, ale również otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem tej sprzedaży. 

Należy jednak stwierdzić, że samo otrzymanie zaliczki (zadatku, raty, przedpłaty) na poczet sprzedaży nie wpływa u podatnika zwolnionego z VAT na przekroczenie przez niego wartości limitu 150.000 zł sprzedaży, a zatem nie spowoduje u niego utraty prawa do zwolnienia z VAT. Dopiero sprzedaż (np. dostawa, świadczenie usługi) musi zostać wprowadzona do ewidencji i wpłynie na limit.

Rachunek zaliczkowy, oprócz wskazanych wyżej danych, zawierać powinien otrzymaną kwotę zaliczki, oraz dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, cenę jednostkową, ilość zamówionych towarów, wartość zamówienia lub umowy.

REKLAMA