REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W przypadku, gdy podatnik zwolniony z VAT zdecydował się potwierdzać rachunkami otrzymanie zaliczki lub zaliczek na poczet świadczenia usługi lub dostawy towarów, wówczas po dokonaniu czynności powinien wystawić również rachunek końcowy.
Rachunek taki powinien zawierać co najmniej:
W dokumencie wystawianym po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi sumę wartości towarów lub usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłaty. Rachunek końcowy powinien również zawierać numery rachunków wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. W przypadku gdy wystawiono więcej niż jeden rachunek dokumentujący otrzymanie części zapłaty, a rachunki te obejmują łącznie całą zapłatę, ostatni z tych rachunków powinien zawierać również numery poprzednich rachunków.
Ze względu na fakt, że rachunek zaliczkowy i końcowy wystawia podatnik zwolniony z VAT do wartości sprzedaży 150.000 zł, należy stwierdzić, że samo otrzymanie zaliczki (zadatku, raty, przedpłaty) na poczet sprzedaży nie wpływa u podatnika zwolnionego z VAT na przekroczenie przez niego wartości limitu 150.000 zł sprzedaży, a zatem nie spowoduje u niego utraty prawa do zwolnienia z VAT. Dopiero sprzedaż (np. dostawa, świadczenie usługi) musi zostać wprowadzona do ewidencji i wpłynie na limit. A zatem dopiero moment dostawy towarów lub świadczenia usługi, który może być zbieżny z datą wystawienia rachunku końcowego, wpływać będzie na wartość limitu zwolnienia z VAT.
REKLAMA