PIT-16A (9) (archiwalny) (2015-2018) Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego
PIT-16A (9) wzór formularza obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku.
Jedną z metod opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, jest wybór karty podatkowej. Karta stanowi formę zryczałtowanego opodatkowania tzn. wysokość podatku nie jest zależna od wysokości uzyskiwanego przychodu, lecz od:
• rodzaju działalności gospodarczej,
• ilości zatrudnionych osób,
• miejsca, w którym działalność jest prowadzona.
Rozliczenie działalności opodatkowanej kartą podatkową odbywa się na druku PIT-16A. Jest to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Podatnik nie rozlicza zatem przed organem podatkowym wysokości uzyskanego przychodu, a jedynie wartość składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej w danym roku podatkowym od wyliczonego mu podatku w formie karty podatkowej.
PIT-16A złożyć należy nie później niż 31 stycznia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. W latach, w których 31 stycznia przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, PIT-16A złożyć należy dnia następującego po dniu 31 stycznia, pod warunkiem że dzień ten jest dniem roboczym.
Deklarację składają wyłącznie podatnicy, którzy podjęli decyzję o opodatkowaniu w formie karty podatkowej, nie utracili prawa do takiego opodatkowania lub nie zrzekli się tej formy opodatkowania. Wybór opodatkowania następuje nie później niż do 20 stycznia roku, w którym podatnik decyduje korzystać się z takiej formy opodatkowania.
Wykazywana w PIT-16A składka na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Deklarację można złożyć w formie pisemnej – drukowaną lub w formie elektronicznej, podpisaną zestawem danych zapewniającym autentyczność deklaracji (imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia, numerem NIP, kwotą przychodu za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania deklaracji albo wartością „0”, gdy nie złożono żadnego zeznania podatkowego).