REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UpnZ zal. Załącznik do umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie

Celem zabezpieczenia roszczeń jednego podmiotu w stosunku do drugiego dopuszczalne jest przeniesienie własności majątku w taki sposób, że wykonanie określonego umownie zobowiązania spowoduje zwrot własności i zwolnienie zobowiązania. Spotyka się dwie metody zabezpieczenia w formie przewłaszczenia:

  • dłużnik przenosi na wierzyciela własność swej rzeczy, a wierzyciel zobowiązuje się do przeniesienia własności tej rzeczy po realizacji umowy; 
  • dłużnik przenosi własność rzeczy ruchomej na wierzyciela pod warunkiem rozwiązującym.

Dodatkowymi zastrzeżenia umownymi co do zasady są umowne ograniczenia co do zasad władania wydaną rzeczą, przenoszenia ich własności na osoby trzecie, czerpania pożytków, konserwacji, naprawy czy remontów. 

Częstymi postanowieniami umowy o przewłaszczeni są również kary umowne oraz kwestie zabezpieczeń ponownego zwrotu własności rzeczy, a także posiadania jej i dysponowania nią w trakcie okresu zabezpieczenia. Co do zasady, w odróżnieniu np. od zastawu, w przypadku przewłaszczenia na zabezpieczenie, przekazanie własności nie przenosi posiadania, tzn. nadal dysponentem jest dłużnik, a nie wierzyciel, który uzyskuje własność.

Przewłaszczenie nie należy do umów nazwanych w ustawie – kodeks cywilny. Tworzone jest ono na zasadzie wolności kontraktowania, tzn. strony same kształtują warunki zawieranej między sobą umowy.  Możliwe jest umowne odesłanie do odpowiedniego stosowania przepisów części ogólnej kodeksu cywilnego. 

REKLAMA