REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Co do zasady czynności egzekucyjne prowadzone mogą być wyłącznie przeciwko dłużnikowi. Osoby trzecie wyłączone są z odpowiedzialności, niemniej istnieją od tej zasady wyjątki, m.in. w przypadku dłużnika pozostającego we współwłasności majątkowej małżeńskiej.
Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim jest podstawą do prowadzenia egzekucji nie tylko z majątku osobistego dłużnika, lecz także z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z prowadzenia przez niego innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.
Pozostały majątek małżonków nie podlega egzekucji, chyba że zdarzą się sytuacje szczególne.
Po pierwsze, tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika. To umowa z dłużnikiem powinna wskazywać, że małżonek wyraża zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. W przeciwnym wypadku egzekucja może odbywać się wyłącznie z majątku osobistego dłużnika.
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
Po drugie, tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do przedsiębiorstwa wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
REKLAMA