REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WozP-ZP Wniosek o odroczenie zapłaty podatku/zaległości podatkowej

Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

  • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, z tytułu niezłożenia deklaracji podatkowej, 
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.

Wniosek o odroczenie podatku dochodowego powinien zawierać elementy formalne oraz odpowiednio skonstruowane uzasadnienie. Podatnik powinien wskazać jakiego okresu dotyczy odroczenie, o jaką kwotę odroczenia chodzi oraz do kiedy wnioskuje o dokonanie odroczenia. 

W uzasadnieniu podatnik musi powołać się na fakty, które powodują, że nie jest w stanie zapłacić podatku dochodowego w standardowym terminie. Mogą to być zarówno okoliczności osobiste (choroba, brak środków do życia), jak również sytuacje motywowane interesem społecznym (konieczność utrzymania członków rodziny, brak możliwości prowadzenia dalej przedsiębiorstwa). 

Z tytułu odroczenia podatku podatnik musi liczyć się z tzw. opłatą prolongacyjną, której wysokość wynosi 50% wartości standardowych odsetek za zwłokę.  Brak spłaty odroczonej kwoty podatku w terminie powoduje, że w miejsce opłaty prolongacyjnej podatnik zapłacić musi odsetki podatkowe w standardowej wysokości. 

REKLAMA