REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WuoDZ Wypowiedzenie umowy zlecenie / o dzieło

Umowy zlecenie i o dzieło należą do najpopularniejszych umów cywilnoprawnych, występujących w obrocie gospodarczym. Ich powszechność powoduje również częste zmiany warunków zawartych w  pierwotnym tekście umów, jak również wypowiadanie ich i zawieranie kolejnych – między tymi samymi lub innymi stronami. 

Kontraktujące strony (czyli zlecający – zleceniodawca i zleceniobiorca lub dający dzieło do wykonania i wykonujący) mogą dowolnie wskazać w umowie warunki, na jakich dochodzić ma do wypowiedzenia umowy. Mogą również zawrzeć umowę na czas określony, w której wskażą wyłącznie czas jej trwania bez możliwości jej wypowiedzenia w trakcie realizacji.

Wypowiedzenie umowy powoduje obowiązek rozliczenia się z dokonywanych prac oraz warunków jej wykonania na dzień skutku oświadczenia o wypowiedzeniu. 

Zasadą jest, że strony mogą umownie uregulować zasady wypowiedzenia oraz warunki rozliczenia umowy. W przypadku braku takich warunków stosować powinny zasady wynikające z ustawy – kodeks cywilny. 

W przypadku umowy zlecenie zasady te wskazują, że dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Nie można zrzec się umownie z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów. 

W  przypadku umowy o dzieło strony umawiają się co do jego zrealizowania (wykonania kompletnie), a nie co do świadczenia jakichś prac, działań stąd w razie braku szczególnych warunków umownych wskazujących na zachowanie stron, zastosowanie znajdują ogólne zasady co do niewykonania lub niewłaściwego wykonania świadczenia.  

REKLAMA