REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W szczególnych przypadkach może dojść do szeregu ograniczeń w poborze podatku lub jego zapłaty. Jedną z takich form pozostaje wniosek o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy.
Organ podatkowy na wniosek podatnika ogranicza pobór zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.
Podatnik we wniosku, który spełniać powinien warunki wniosku w postępowaniu podatkowym, powinien wykazać, że zaliczka na podatek będzie niewspółmiernie wysoka – porównując ją z przewidywanym podatkiem do zapłaty na koniec roku. Sytuacja taka ma miejsce przede wszystkim w przypadku, gdy podatnik w drugiej części roku zamierza dokonywać znaczących inwestycji, a w pierwszej jego części uzyskuje znaczną wartość przychodów. Podobnie wniosek może zostać przekazany w przypadku, gdy podatnik zdaje sobie sprawę, że przychody występować będą wyłącznie na początku roku, a drugi jego okres w tego rodzaju działalności nie będzie generował jakichkolwiek przychodów lub przychody nieporównywalnie niższe.
Wniosek podlega rozpatrzeniu przez organ podatkowy, który ma prawo wydać decyzję w sprawie, w której przyzna ulgę i ograniczy wysokość zaliczki lub wyda decyzję odmowną. Pozostaje w tym zakresie związany terminem załatwiania spraw w postępowaniu podatkowym – maksymalnie 1 miesięcznym.
Załatwienie sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania dowodowego powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej.
REKLAMA