REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie. Wydaje się je, jeżeli:
Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania i potwierdza stan w granicach żądania wnioskodawcy. Zaświadczenie o wysokości dochodów przychodów i obrotów oraz formie prowadzonej działalności powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości wydaje się na podstawie dokumentacji danego organu podatkowego oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Przed wydaniem tych zaświadczeń ustala się, czy w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie lub określenie wysokości jego zobowiązań podatkowych. Jeżeli takie postępowanie jest prowadzone i zgromadzony materiał dowodowy pozwala na jego zakończenie, powinna być niezwłocznie wydana decyzja ustalająca lub określająca wysokość zobowiązań podatkowych, w celu wykazania ich w zaświadczeniu.
Nie można odmówić wydania zaświadczenia, jeżeli nie jest możliwe zakończenie powyższego postępowania, przed upływem terminu do wydania zaświadczenia (wydaje się je bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia). Wydając zaświadczenie, organ podaje informacje o prowadzonym postępowaniu.
Jeżeli zapłata zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę została odroczona lub rozłożona na raty, uznaje się, że podatnik, płatnik lub inkasent, do dnia upływu terminów na spełnienie tych świadczeń, nie posiada zaległości podatkowych.
Na żądanie wnioskodawcy w zaświadczeniu podaje się także informacje czy w stosunku do wnioskodawcy prowadzone jest:
- okresów, z których pochodzą zaległości, i ich tytułów,
- podatków, których termin płatności został odroczony lub których płatność została rozłożona na raty.
REKLAMA