REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podatnicy, którzy dochody działów specjalnych produkcji rolnej ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg, mogą wybrać sposób opodatkowania tych dochodów na zasadach określonych w art. 30c. W takim przypadku ich dochód wynikający z ksiąg podatkowych, opodatkowany jest liniowo 19% podatkiem.
W przypadku, gdy podatnicy złożą do 20 stycznia roku podatkowego deklarację PIT-6, i zadeklarują opodatkowanie według szacunku, ich dochód nie będzie opodatkowany przy użyciu ksiąg podatkowych, lecz na podstawie norm szacunkowych wynikających z załącznika do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli rozmiary działów specjalnych produkcji rolnej przekraczają wielkości określone w załączniku nr 2 do tej ustawy, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane w roku podatkowym z całej powierzchni upraw lub wszystkich jednostek produkcji. W takim przypadku korzystanie z norm szacunkowych może się okazać mało opłacalne i warto podjąć wówczas decyzję o zmianie formy opodatkowania.
Podatnicy nie chcą być opodatkowani z działów specjalnych produkcji rolnej szacunkowo i chcą rozliczać się liniowo, są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy, pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania,
Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej w trakcie roku podatkowego oświadczenie to składa się w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.
Wybór sposobu opodatkowania dokonany w tych oświadczeniach, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.
REKLAMA