REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UpcLZ-1 Załącznik nr 1 do umowy najmu (podnajmu) części lokalu - protokół zdawczo odbiorczy

Lokal mieszkalny, jak i niemieszkalny może być wynajęty w całości albo w odpowiedniej części jednej lub większej ilości osób. Strony określić powinny w takim przypadku szczegółowe zasady korzystania z lokalu. Zasady podziału opierać się mogą na timesharingu, czyli korzystaniu przez jednego najemcę przez określone godziny, a przez kolejne – przez kolejnych, albo na podziale zgodnie z faktycznym podziałem miejsca zajmowanego przez poszczególnych najemców. W takim przypadku umowa powinna wskazywać dokładnie zasady użytkowania części oddawanej do samodzielnego używania, jak i części wspólnej (np. kuchnia, łazienka, pomieszczenia gospodarcze, korytarze). 

Umowa podnajmu nie musi być zawierana przez właściciela wynajmowanego lokalu. Umowę taką może zawierać jego dysponent, który jednocześnie posiada prawo do dysponowania lokalem dla celów najmu go osobom trzecim. W praktyce umowa lub dokument potwierdzający prawo do lokalu  powinny wskazywać, że najemca (uprawniony) może wynajmować innym osobom lokal. Najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu. Umowa podnajmu powinna zatem powołać się na prawo wynajmującego do korzystania z lokalu na cele podnajmu.

Brak dodatkowych zapisów umownych powoduje, że do podnajmu stosować należy zapisy kodeksu cywilnego regulujące najem, a w przypadku najmu na cele mieszkalne – również ustaw chroniących prawa lokatorów. Tym niemniej umowa powinna czynić zadość przynajmniej podstawowym zasadom – regulować okres najmu, wskazywać strony najmu, wysokość czynszu oraz zasady dotyczące płatności. Może również zawierać warunki dotyczące korzystania z lokalu (np. na cele prowadzenia działalności gospodarczej wyłącznie w określonej branży), zasady zwrotu lokalu oraz kwestie zapłaty kaucji na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń, a także zasady jej zwrotu. 

W umowie powinien być również wskazany stan lokalu na dzień jego przejęcia oraz zwrotu. Z reguły stan ten określa się w protokole zdawczo - odbiorczym.

REKLAMA