REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Co do zasady podatnik sprzedając towary przetworzone, pochodzące z własnych upraw, hodowli lub chowu, rozliczać powinien się zakładając działalność gospodarczą. Alternatywną opcją jest ujęcie ich jako tzw. inne źródła przychodów.
Opodatkowaniu jako tzw. przychody z innych źródeł podlegają przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych (za taki produkt uważa się również mąkę wytworzoną ze zboża pochodzącego z własnej uprawy) i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów.
Podejmując decyzję o rozliczaniu tych przychodów w tej formie podatnik powinien wybrać jedną z dwóch możliwych form opodatkowania: zasady ogólne (podatek według stawki 18-32%) lub ryczałt ewidencjonowany. Wybierając drugą z tych zasad podatnik musi dokonać zgłoszenia do rzędu skarbowego.
Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli podatnik rozpoczyna w trakcie roku prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, pisemne oświadczenie składa nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił zakończenia działalności lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA