REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Prawo do odliczania podatku VAT ulega szeregowi ograniczeń. Jednym z nich jest możliwość odliczania podatku naliczonego wyłącznie w związku z dokonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W efekcie Ci wszyscy podatnicy, którzy prowadzą jednocześnie działalność:
• Opodatkowaną i nie podlegającą opodatkowaniu VAT,
• Opodatkowaną i zwolnioną z VAT
- i nabywający towary i usług, których nie można jednoznacznie przypisać wyłącznie jednej z tych działalności, mają obowiązek odliczenia dokonywać wyłącznie proporcjonalnie. Proporcję ustala się co do zasady na podstawie obrotu z roku wcześniejszego, niemniej zdarzają się przypadki, gdy obrót ten jest niereprezentatywny lub po prostu go nie ma. Wówczas podstawą ustalenia proporcji jest protokół uzgodniony z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego.
W przypadku łączenia działalności opodatkowanej i nie podlegającej w ogóle opodatkowaniu VAT, podatnik rozpoczynający w danym roku podatkowym wykonywanie działalności gospodarczej i działalności innej niż działalność gospodarcza, w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego przyjmuje dane wyliczone szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu.
Natomiast w przypadku łączenia działalności, w której wykorzystywane towary i usługi służą do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30 000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.
REKLAMA