REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Płatnik składek jest zobowiązany do obliczania, potrącania z przychodów ubezpieczonych, rozliczania oraz opłacania należnych składek za każdy miesiąc kalendarzowy. Płatnik, który wypłaca ubezpieczonym świadczenia z ubezpieczeń społecznych lub finansowane z budżetu państwa, podlegające rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, w dokumentach wykazuje także wypłacone świadczenia.
Rozliczenia składek płatnik dokonuje na formularzach rozliczeniowych. Za dany miesiąc sporządza i przekazuje do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych, który składa się z deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA oraz dołączonych do niej imiennych raportów miesięcznych (ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA).
Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA jest dokumentem zbiorczym za wszystkich ubezpieczonych i z wszystkich tytułów. Zawiera rozliczenie składek, a także wypłaconych w tym samym miesiącu świadczeń finansowanych z ubezpieczeń społecznych i budżetu państwa (zasiłków oraz zasiłków rodzinnych - wraz z dodatkami - i pielęgnacyjnych) . W deklaracji rozliczeniowej płatnik dokonuje również rozliczenia należnych składek na Fundusz Pracy i/lub Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Do sporządzonej deklaracji rozliczeniowej załącza imienne raporty miesięczne za ubezpieczonych.
Na formularzu ZUS DRA należy sporządzić:
W deklaracji rozliczeniowej płatnik składek rozlicza składki oraz wypłacone w danym miesiącu świadczenia podlegające rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Nie podlegają rozliczeniu w deklaracji rozliczeniowej świadczenia wypłacone przez płatnika bezpodstawnie.
Więcej informacji:
Wzór formularza obowiązuje od 1 listopada 2013 r.
Wraz z nowymi wzorami dokumentów wprowadzone zostają nowe kody ubezpieczeniowe oraz część obecnie obowiązujących ulega modyfikacji. Lista zmienionych kodów znajduje się w Rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 września 2013 roku. Zmienione kody należy stosować na nowych wzorach dokumentów.
Wcześniejszymi wzorami dokumentów określonymi w załącznikach nr 1–5, 12, 13, 15, 16 i 17 zmienianego rozporządzenia można posługiwać się nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2013. W tym przypadku należy stosować kody tytułu ubezpieczenia i kody świadczenia/przerwy obowiązujące do dnia 31 października 2013 r.
Prowadzisz firmę? W celu wyliczenia wysokości składek ZUS przedsiębiorcy skorzystaj z kalkulatora ZUS >>
REKLAMA