REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zaświadczenie o zatrudnieniu, poświadczające fakt pozostawania w stosunku pracy lub inny tytuł zatrudnienia jest dokumentem wewnętrznym, wystawianym na żądanie pracownika. Przepisy nie przewidują formularza, z którego pracodawca powinien korzystać przy sporządzania zaświadczenia, stąd też od pracodawcy oraz wewnętrznych zasad w przedsiębiorstwie zależy treść zaświadczenia oraz forma, w jakiej zostanie ono przekazane pracownikowi. Formularz zaświadczenia może być również wystawiony na wzorze zewnętrznym, np. wzorze jaki wymagany jest przez instytucję publiczną, bank, czy też inny podmiot.
Zaświadczenie o zatrudnieniu powinno wskazywać stan zgodny z prawdą. Za złamanie tej zasady odpowiedzialność ponosi zarówno wystawiający taki dokument, jak i osoba, która się nim będzie posługiwała.
Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Jeżeli sprawca dopuszcza się tego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast kto używa dokumentu poświadczającego nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
REKLAMA