REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Umowy zawierane na czas wykonywania określonej pracy stosowane były głównie w przypadku prac sezonowych lub kadencyjnych. Obecnie możliwe jest zawarcie umowy na czas określony odpowiadający długością terminowi, na jaki pracodawca przewiduje wykonanie określonej pracy. Nie można natomiast zawierać umowy zwanej przed 22 lutego 2016 r. umową na czas wykonywania określonej pracy.
W zakresie czasu trwania takiej umowy, pracodawca ustalając warunki powinien przestrzegać zasady, że umowy terminowe (równe okresowi pracy, na jaki są one przewidywane) nie mogą przekraczać 33 miesięcy, a łączna ich ilość nie może przekraczać trzech. Zasadę tę można jednak ograniczyć i wydłużyć umowę lub przekroczyć ilość umów na czas określony w przypadku zawierania ich:
- jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
W przypadku obiektywnych przyczyn występujących po stronie pracodawcy, pracodawca zobowiązany jest dodatkowo zawiadamiać właściwego okręgowego inspektora pracy wraz ze wskazaniem w zawiadomieniu przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia.
Umowy zawarte na czas określony równy okresowi wykonywania określonej pracy można rozwiązywać za wypowiedzeniem, a ograniczenia w tym zakresie stanowią naruszenie przepisów prawa. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
REKLAMA