REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ESK Ewidencja stanu kasy

Oprócz raportu kasowego jednostka prowadzić może ewidencję stanu kasy, która odzwierciedla stan gotówki znajdującej się w kasie na początek oraz na koniec raportowanego okresu. Jest to zbiorczy dokument, który nie jest jednak standardowym dowodem księgowym – służy on natomiast do potwierdzenia przyjęcia i zwrotu środków przez pracownika przejmującego dostęp do gotówki (kasjer, sprzedawca, księgowy).
O ile w raporcie kasowym wpisuje się - chronologicznie - wszystkie wpłaty środków pieniężnych do kasy oraz ich wypłaty, to w ewidencji chodzi jedynie o zbiorcze ujęcie obrotu dokonywanego w jednostce.
Ewidencja stanu kasy jest dokumentem, który powinien być sporządzany w obecności co najmniej dwóch osób tak, by potwierdziły one swoimi podpisami stany przejęcia kwot w kasie. W efekcie kwota początkowa (kwota przejęcia) oraz kwoty wypływów oraz wpływów do kasy powinna być zgodna z wartością, jaką na koniec okresu znajduje się w kasie. Błędy w zakresie obliczeń oraz niewłaściwe kwoty faktycznie występujące w kasie obciążać mogą pracownika, który przejął na podstawie ewidencji stanu – kasę jednostki.
Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.
Pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:
•    pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,
•    narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze,
- odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.

Od odpowiedzialności pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
W przypadku zleceniobiorcy odpowiedzialność za mienie powierzone, w tym gotówkę, opiera się na zasadach winy i prawa do dochodzenia odszkodowania przez zlecającego.

REKLAMA