REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Do typowych czynności należy powierzanie okresowo opieki nad małoletnim członkowi własnej rodziny, np. wujowi, dziadkom czy teściom. Niektóre urzędy i instytucje honorują pisemne upoważnienie przekazane przez rodzica lub opiekuna prawnego w formie pisemnej. Z formalnego punktu widzenia pełnomocnictwo takie nie jest wiążące a każda instytucja może odmówić na jego podstawie jakiejkolwiek czynności związanej z opieką i prowadzeniem spraw dziecka.
Pełnomocnictwo – upoważnienie, informujące o prawie do wykonywania opieki nad dzieckiem staje się ważne i wiążące dopiero po uzyskaniu odpowiednich uprawnień dla upoważnionego opiekuna, nadanych mu przez sąd. Istnieją w tym zakresie dwie możliwości:
Sąd zgodnie z art. 110 kodeksu rodzinnego, o przemijającej przeszkodzie w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, zawiesza jej sprawowanie i wyznacza opiekuna. Po ustaniu przeszkody trzeba sądownie uchylić zawieszenie sprawowania opieki.
Oczywiście samo postanowienie sądu o powierzeniu opieki nad dzieckiem na pewien okres przedstawiane w związku z czynnościami nad dzieckiem również zachowuje moc, niemniej upoważnienie ze strony rodziców daje dodatkową pewność w potencjalnych sytuacjach nagłych o pełnej zgodności co do wskazania osoby, która w takim przypadku powinna podejmować decyzje związane z dzieckiem i co do osoby, która tę opiekę w danym okresie sprawuje.
REKLAMA